Był sobie kiedyś mąż i żona. Od dawna życzyli sobie dziecka, lecz daremnie. Wreszcie żona znalazła powód do nadziei, że Bóg spełni ich życzenie. Mieli w domu małe okienko, przez które mogli dojrzeć wspaniały ogród, a był on pełen najpiękniejszych kwiatów i ziół. Otaczał go wysoki mur, przez który nikt nie ważył się przejść, bo należał do pewnej czarownicy. Miała ona wielką moc i bał się jej cały świat. Któregoś dnia żona stanęła przed oknem i spojrzała na ogród. Zobaczyła grządkę obsadzoną najpiękniejszą w świecie roszpunką. Wyglądała tak świeżo i zielono, że poczuła nieodpartą ochotę jej skosztować. Pragnienie rosło z dnia na dzień, lecz wiedziała, że roszpunki nijak nie dostanie, z czasem podupadła na zdrowiu, zrobiła się blada i zabiedzona. Wystraszył się jej mąż i rzekł:

Co ci dolega, żono?
Ach – odpowiedziała – Jeśli nie dostanę roszpunki z ogrodu za naszym domem, umrę.

Mąż kochał ją, więc pomyślał:

Przyniosę żonie roszpunki nim zemrze, choćby za wszelką cenę.

O zmierzchu wspiął się na mur i znalazł się w ogrodzie czarownicy, naciął w pośpiechu garść roszpunki i zaniósł żonie. Zrobiła z niej sałatkę i zjadła ją z wielką żądzą. Smakowała jej tak bardzo, że następnego dnia pragnienie jej stało się trzy razy większe. Jeśli miała odzyskać spokój ducha, mąż znów musiał zejść do ogrodu. Zszedł więc o zmierzchu. Jednak gdy zszedł z muru, wystraszył się okrutnie, bo ujrzał przed sobą czarownicę.

Jak śmiesz – rzekła złowrogo patrząc – schodzić do mego ogrodu i jak złodziej kraść mi roszpunkę? Słono za to zapłacisz!
Ach.. – rzekł mąż, Niechaj prawo ustąpi przed litością, zrobiłem to z potrzeby. Moja żona dojrzała waszą roszpunkę przez okno i odczuła tak wielkie pragnienie, że by umarła, gdyby nie mogła jej zjeść.

Czarownica odpuściła w swoim gniewie i rzekła do niego:

Jeśli sprawy tak się mają, jak powiadasz, pozwolę ci zabrać roszpunki, ile zechcesz, ale pod jednym warunkiem: Oddasz mi dziecko, które za sprawą twej żony na świat przyjdzie. Będzie mu dobrze i będę się o nie troszczyć jak matka.

Mąż zgodził się w strachu, a gdy nadszedł czas porodu, zjawiła się czarownica i dała jej imię Roszpunka, po czym zabrała ze sobą.

Roszpunka była najpiękniejszym dzieckiem pod słońcem, a gdy skończyła dwanaście lat, czarownica zamknęła ją w wieży, która leżała w lesie i nie miała schodów ani drzwi. Na górze było tylko małe okienko. Gdy czarownica chciała wejść, stawała pod wieżą i wołała:

Roszpunko, Roszpunko
Spuść mi na dół włosy!

Roszpunka miała wspaniałe, długie włosy, jak tkane ze złota. Gdy słyszała głos czarownicy, rozwiązywała warkocze, zawijała na haku okiennym, a potem włosy spadały dwadzieścia łokci na dół, by czarownica mogła po nich wejść.

Zdarzyło się po paru latach, że przez las koło wieży jechał królewicz. Usłyszał śpiew, tak uroczy, że zatrzymał konia i słuchał. To głos Roszpunki tak rozbrzmiewał słodko. Dziewczyna śpiewała w swej samotności dla zabicia czasu. Królewicz chciał wejść na górę, szukał drzwi do wieży, lecz nie mógł ich nigdzie znaleźć. Pojechał więc do domu. Lecz śpiew tak poruszył jego serce, że codziennie zjawiał się w lesie by go posłuchać. Gdy raz stał za drzewem, ujrzał czarownicę i usłyszał jak woła:

Roszpunko, Roszpunko
Spuść mi na dół włosy!

Spuściła wtedy Roszpunka swoje włosy, a czarownica weszła po nich na górę.

Jeśli to drabina, po której można wejść na wieżę, to i ja szczęścia spróbuję – pomyślał.

Następnego dnia, gdy robiło się już ciemno, podszedł do wieży i zawołał:

Roszpunko, Roszpunko
Spuść mi na dół włosy!

Wnet włosy spadły z góry, a królewicz wspiął się po nich na wieżę.

Na początku przeraziła się Roszpunka okrutnie, gdy wszedł mężczyzna, jakiego jeszcze na oczy nie widziała. Lecz królewicz zaczął przyjaźnie z nią rozmawiać, opowiedział, jak jej śpiew poruszył jego serce, że nie zaznał odtąd spokoju i musiał ją wreszcie ujrzeć. Roszpunka zapomniała o strachu, a gdy ją zapytał, czy zechce go wziąć za męża, pomyślała:

– Będzie mnie kochał bardziej niż stara pani Gotel – i rzekła – Tak.

Złożyła swą dłoń w jego dłoń.

– Chętnie z tobą odejdę, ale nie wiem, jak zejść na dół. Gdy będziesz przychodził, przynoś mi za każdym razem jedwabnych nici, a uplotę z nich drabinę. Gdy ją skończę, zejdę na dół i weźmiesz mnie na swego konia.

Umówili się, że będzie do niej przychodził co wieczór, bo za dnia przychodziła starucha. Czarownica nie spostrzegła też niczego, aż Roszpunka pewnego dnia rzekła:

– Powiedzcie mi, pani Gotel, jak to jest, że ciężej mi was wciągać niż młodego królewicza
Ach, ty bezbożne dziecko! – zawołała czarownica.
– Czego muszą słuchać uszy moje. Myślałam, że ukryłam cię przed światem, a ty mnie i tak oszukałaś!

W złości chwyciła za włosy Roszpunki, owinęła je o swą lewą rękę, a w prawą chwyciła nożyce i ciach, ciach, odcięła je.

Piękne kosmyki leżały na ziemi. Była tak bezlitosna, że zaprowadziła biedną Roszpunkę do pustelni, gdzie musiała żyć w wielkiej nędzy.

Jeszcze tego samego dnia, gdy odtrąciła Roszpunkę, odcięte włosy przywiązała do okiennego haka, a gdy przybył królewicz i zawołał:

Roszpunko, Roszpunko
Spuść mi na dół włosy!

Spuściła więc włosy. Królewicz wszedł na górę, lecz nie znalazł tam ukochanej Roszpunki, a czarownicę, która patrzyła na niego jadowitym i złym wzrokiem.

– Aha – zawołała dziko. Przychodzisz po swą ukochaną, ale piękny ptaszek nie siedzi już w gnieździe, przyszedł po niego kot i tobie też oczy wydrapie. Straciłeś już Roszpunkę, nie ujrzysz jej więcej!

Królewicz wychodził z siebie z bólu i skoczył z rozpaczy z wieży. Uszedł z życiem, lecz ciernie w które wpadł, wykłuły mu oczy. Błądził ślepy po lesie, żywił się korzonkami i jagodami. Nie pozostało mu nic jak tylko płacz nad utratą ukochanej kobiety. Wędrował parę lat w nędzy tu i tam, aż wreszcie dotarł do pustelni, gdzie w żalu mieszkała Roszpunka z bliźniętami, które urodziła, a był to chłopczyk i dziewczynka. Usłyszał głos i wydał mu się znajomy. Zbliżył się do niego, a gdy był już blisko, rozpoznała go Roszpunka, rzuciła mu się na szyję i zapłakała. Dwie łzy spadły na jego oczy, zrobiły się przejrzyste i mógł odtąd widzieć jak przedtem.

Poprowadził ją do swego królestwa, gdzie przyjęto go z radością i żyli jeszcze długo w szczęściu i radości.

Bajka “Roszpunka” powstała na podstawie baśni braci Grimm.